anulka
Młodziak

Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 15:23, 11 Maj 2010 Temat postu: opracowane pytania z sylabusa |
|
|
1. Istota i funkcje finansów. Decyzje finansowe w jednostkach ochrony zdrowia.
Istotą analizy finansowej jest pomiar wielkości ekonomicznych w wyrażeniu pieniężnym i ich interpretacja takich jak stan majątkowo – kapitałowy , wyniki finansowe oraz ogólną sytuacją finansową przedsiębiorstwa Przedmiotem analizy finansowej w przedsiębiorstwie jest jego działalność gospodarcza oparta na angażowanych zasobach majątkowo – kapitałowych i osobowych.
Finanse przedsiębiorstw- to każdy strumień pieniężny, gdzie choć jedną stroną strumienia jest przedsiębiorstwo. Inaczej zjawiska i procesy pieniężne zachodzące w przedsiębiorstwie, składają się na ogólne pojęcie finansów przedsiębiorstw. Wiążą się one z gromadzeniem i wydatkowaniem zasobów pozostających w trwałej lub czasowej dyspozycji przedsiębiorstw.
Rodzaje działalności: operacyjna-podstawowa- wiąże się ze strumieniami w postaci nakładów, wydatków, przychodów dających w efekcie wynik operacyjny- finansowy zysk lub stratę dz.inwestycyjna- prowadzona przez cały czas istnienia przedsiębiorstwa w celu jego utworzenia, utrzymania i powiększania, są to między innymi strumienie dotyczące zakupu i sprzedaży śr.trwałych, nabywania i sprzedawania udziałów, akcji dz.finansowa- jest procesem ciągłym i wiąże się z gromadzenie kapitału w celu finansowania pozostałych obszarów działalności. Są to między innymi strumienie związane z zaciągnięciem kredytów, a także z emisją własnych papierów wartościowych.
Związki finansów przedsiębiorstw z elementami systemu finansowego;
1- z budżetem państwa za pośrednictwem podatków ( z budż.samorząd.)
2- z bankami i instytucjami pozabankowymi
3- z instytucjami ubezpieczeniowymi
4- z giełdą
Źródła finansowania działalności przedsiębiorstw: kapitały własne i obce
Kredyty- postawienie przez bank do dyspozycji kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych, które kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać na warunkach określonych w umowie kredytowej i zwrócić wraz z odsetkami w określonym w umowie terminie.
Pożyczki- dający pożyczkę przenosi na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, albo rzeczy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość i tej samej jakości. Mogą być nieodpłatne lub z odsetkami i prowizjami.
Emisja akcji i obligacji- długot, - jest to dogodny instrument finansowy, w ten sposób można zaciągnąć pożyczkę u wielu wierzycieli
Kredyt kupiecki- transakcja z odroczonym terminem płatności w stosunku do daty sprzedaży
Leasing- odpłatne korzystanie z cudzych dóbr przez określony czas
Franchising- polega na udzieleniu przez licencjodawcę zezwolenia za opłatą franchingową licencjobiorcy do prowadzenia działalności pod znakiem towarowym lub nazwą firmy licencjodawcy
Sekuratyzacja- jest pozabilansową metodą pozyskiwania kapitału na cele inwestycyjne i obrotowe, polegające na przekształceniu wyodrębnionych aktywów w papiery wartościowe, które mogą stać się przedmiotem obrotu
Faktoring- forma krótkoterminowego finansowania przedsiębiorstwa, polegająca na odkupywaniu przez wyspecjalizowany podmiot faktoringowy należności, z potrąceniem stosownej prowizji.
Cele funkcjonowania przedsiębiorstw; przetrwanie przez rozwój, wzrost bogactwa właścicieli, wzrost wartości firmy.
Zarządzanie finansami
Zarządzanie finansami to połączenie inwestowania i finansowania. Jest to działalność polegająca na planowaniu lub projektowaniu tzw. działalność ex ante (na przyszłość).
Zarządzanie finansami składa się z:
1) analizy planowania (określenie zapotrzebowania)
2) decyzji inwestycyjnych (lokacja kapitału w aktywa)
3) zarządzania zasobami kapitałowymi (zarządzanie kapitałem obrotowym).
Celem zarządzania finansami jest maksymalizacja rynkowej wartości przedsiębiorstwa (pojęcie to jest tożsame z maksymalizacja bogactwa jego właścicieli).
Maksymalizacja wartości rynkowej przedsiębiorstwa (bogactwa jego właścicieli) może odbywać się na dwa sposoby:
a) poprzez maksymalizacje rentowności kapitału pracy przy akceptowalnym poziomie ryzyka
bądź
b) poprzez osiągnięcie pożądanej rentowności kapitału przy minimalnym poziomie ryzyka.
Post został pochwalony 0 razy
|
|